Ekonomi

Çin, ABD’li çip üreticisi hakkında soruşturma başlattı

Çin Siber Uzay İdaresi (CAC) Siber Güvenlik İnceleme Ofisi, soruşturmanın “önemli bilgi altyapısı tedarik zinciri güvenliğini korumayı” ve “sorunlu ürünlerden kaynaklanan siber güvenlik risklerini önlemeyi” amaçladığını söyledi.

Açıklamada, şirketin hangi ürünlerinin “sorunlu” olduğu veya tedarik zincirindeki hangi unsurların güvenlik riski oluşturduğuna ilişkin ayrıntı verilmedi.

Çin’in internet ve siber güvenlik kurumu ilk kez bir yabancı şirket hakkında soruşturma başlatıyor.

Son zamanlarda ABD, ihracat kontrolleri ve teknoloji kısıtlamaları ile Çin’in sektördeki teknolojik gelişimini engelleme niyetini ortaya koydu.

Söz konusu taahhütlere karşı herhangi bir adım atmayan Pekin yönetimi, ilk kez bir ABD şirketini hedef alıyor.

Dünyanın önde gelen bellek yongası üreticilerinden biri olan Micron, 2021 mali raporunda, hükümetin yerli yonga üreticilerine artan bağımlılığının büyüme potansiyelini sınırlayabileceği ve Çin hükümetinin pazara erişimini engelleyebileceği ve rekabet şansını azaltabileceği konusunda uyardı.

Şirket, Şanghay’daki çip tasarım birimini kapatarak yaklaşık 150 mühendisi ABD ve Hindistan’daki birimlere transfer etti.

Çin Siber Uzay İdaresi, Temmuz 2021’de Çinli taşınabilir taşımacılık şirketi Didi Global hakkında siber güvenlik soruşturması başlatmış ve soruşturma sonunda 1,2 milyar dolar idari para cezası vermişti.

iyiderehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu