Ekonomi

EYT üyelerine 4 taksit müjdesi! Gözler ilk maaşta

Yaş şartının yer almadığı Resmi Gazete’de yayımlanan EYT yönetmeliği 4,7 milyon vatandaşı kapsıyor. Prim günü ve sigortalılık süresi tamamlanmış 2.25 milyon kişi var. 1,5 milyonu emeklilik başvurusunda bulundu.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre emeklilik yasası düzenlemesinin ardından SGK’ya 1.5 milyondan fazla başvuru geldi. SGK çalışanları yoğun bir şekilde çalışarak bazı EYT’lilerin maaşlarını gerçekleştirdi. Emeklilik başvuru işlemleri tamamlanmamış EYT üyeleri için herhangi bir hak kaybı söz konusu olmayacaktır.

Emeklilik işlemleri tamamlanan SSK’lı EYT’liler 17-26 Nisan, Bağ-Kur’lular ise 25-28 Nisan ortasında alacak. Yoğunluk nedeniyle bu tarihlere kadar ödeme işlemi gerçekleştirilememişse bu EYT üyelerinin ödemeleri Mayıs ayında yapılacak ancak kesinlikle hak kaybı yaşanmayacaktır. Mart ayında başvuru yapan EYT üyeleri, 1 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere avans, emeklilik, bayram ikramiyesi ve promosyon gibi tüm haklarına kavuşacak.

Ne alacaklar?

Çift ödeme: Mart ayında emeklilik başvurusu yapan EYT’lilerin maaşları nisan başı itibari ile yapılacak. Emeklilik işlemleri tamamlanan SSK’lı EYT’liler 17-26 Nisan, Bağ-Kur’lular ise 25-28 Nisan ortasında alacak.

Tatil ikramiyesi ödemesi: Emeklilere bayram ikramiyesi ödemeleri her yıl Ramazan ve Kurban Bayramlarından önce yapılır. Ramazan Bayramı 21 Nisan’da kutlanacak. Sonuç olarak 1 Nisan’dan itibaren maaşı ödenen her EYT’li, maaşı hesabına ne zaman yatarsa ​​yatsın bayram ikramiyesi de alacak.

Banka promosyonu: EYT’liler emekli olma hakkını elde ettiklerinde maaşlarını kamu bankasından mı özel bankadan mı alacaklarını seçiyorlar. Bankalar burada müşteri kazanmak için emekli maaşını kendi bünyesine taşıyan her EYT üyesine promosyon ödemesi yapacak. Bu rakam son zamanlarda 10 bin TL’ye çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu