Haber

İsveç’ten Türkiye’ye mesaj: NATO üyeliği için amaç ayı açıklandı

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, CNBC’den Silvia Amaro’nun sorularını yanıtladı. İsveç ve Finlandiya’nın bu yıl NATO üyesi olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini belirten İsveçli Bakan, şunları söyledi: Ankara ile yaşanan gerginlik göz önüne alındığında, İsveç’in NATO üyeliğinin gerçekleşeceğine gerçekten inanıyor musunuz?soruya, “Elbette. Şu anda NATO üyesi olan 30 ülkeden 28’i İsveç ve Finlandiya’nın başvurularını onayladı. Bu an meselesi.”diye cevap verdi.

Billström, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ocak ayı sonunda süresiz olarak askıya alınan müzakereleri yeniden başlatmaya hazır olduklarını Ocak ayı sonunda duyurmasının yerinde bir haber olduğunu da sözlerine ekledi.

“TÜRKİYE’NİN İSTEKLERİNİ TAKİP EDİYORUZ”

Türkiye, terör örgütü PKK’ya karşı ses çıkarmadığı için Stockholm’ün NATO üyeliğini ablukaya aldı. Erdoğan’ın maketinin terör sempatizanları tarafından sokağa asılması ve Rasmus Paludan’ın Kur’an-ı Kerim yakma eylemleriyle tansiyon iyice yükselmişti. Türkiye bu aşamada Finlandiya’nın NATO üyeliğine daha sıcak bakıyor. İsveç ve Finlandiya aynı anda NATO’ya katılmak istiyor.

Billström, Madrid’de imzalanan muhtıra ile Türkiye’nin taleplerini yerine getirmeye devam ettiklerini söyledi. “Muhtıra kapsamında taahhüt ettiğimiz her şeyi yerine getirmek için çalıştık. Buna Mart ayında İsveç Parlamentosu’na yeni bir yasa tasarısı sunmaya hazırlanmak da dahil” söz konusu. Söz konusu olan terörle mücadele yasası 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girdi.

“ARTIK TÜRKİYE”

“Artık TBMM’nin NATO üyeliği için onay sürecini başlatma zamanı. Yapılacak doğru şeyin bu olduğuna inanıyoruz.”İsveç Bakanı Billström, Temmuz ayında yapılacak NATO zirvesinde amaçlarının üyelik hedefine ulaşmak olduğunu söyledi.

Macaristan, Türkiye ile birlikte İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini onaylamadı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu