Yaşam

RTÜK kararıyla yayından kaldırılan Kızılcık Şerbeti dizisinde ünlüler seslerini yükseltti.

Başrollerini Sıla Türkoğlu, Evrim Alasya, Barış Kılıç, Müjde Uzman, Sibel Taşçıoğlu, Settar Tanrıöğen, Ceren Karakoç ve Doğukan Güngör’ün paylaştığı Kızılcık Şerbeti’nin bazı sahneleri için RTÜK’e şikayet edildi. Dizideki bir sahnede zorla evlendirilen Nursema, düğün gecesi kocası tarafından camdan atılınca, RTÜK kadına şiddet olay yerinden 5 hafta uzaklaştırma ve 1.5 milyon TL ceza verdi. .

ÖZET YAYIMLANDIĞINDA YAYINLANMIŞTIR

Show TV’nin avukatları, RTÜK’ün cezasını mahkemeye taşıyarak temyize gitti. Cezanın iptali için Twitter’da “RTÜKKızılcık Şerbetine Dokunuş” etiketiyle kampanya başlatılırken, karara çok sayıda izleyici ve sanatçı tepki gösterdi. Kanal avukatlarının itirazını değerlendiren mahkeme, RTÜK cezasına rağmen yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Dizinin final bölümünün yayınlanması beklenirken beklenmedik bir gelişme yaşandı. Ankara İdare Mahkemesi, Kızılcık Şerbeti dizisinin yürütmeyi durdurma kararını iptal etti. Dizinin özeti yayınlanırken İdare Mahkemesi kararı geldi ve kanal yönetimi diziyi yayınlanırken ekrandan kaldırmak zorunda kaldı.

ÜNLÜ İSİMLERDEN RTÜK’E TEPKİ

RTÜK, yayını durdurma gerekçesi olarak 6112 sayılı Kanun’un 8. maddesinde yer alan “Kadın erkek eşitliğine aykırı, kadına yönelik baskıyı teşvik eden ve kadınları taciz eden programlar” ilkesini gösterdi. Birçok yarışan dizinin başrol oyuncuları karara karşı çıkarak “Kızılcık şerbeti dokunuşu” etiketiyle paylaşım yapmaya başladı.

İşte ünlü isimlerin paylaşımları…

NURGUL YEŞİLÇAY

“Kızılcık şerbetine ne empoze edilirse ayıptır! Bu insanlar bunu unutmayacak.”

DEMET ÖZDEMİR

“#kizilcikşerbetinedokunma İnanamıyorum! Gerçekten inanamıyorum! Sesimi yükseltiyorum, yanlarındayım!”

PINAR DENİZ

“Ekmeğinden bu kadar insanı öldürüyorsunuz. Yazık gerçekten. #kizilcikserbetinedokunma”

DEVRIM ÖZKAN

“#kizilcikserbetinetouch dokunma! Yazık..”

İZZET ÇAPA

“Bugün televizyon tarihine kara bir gün olarak geçecek… Türkiye’de ilk kez bir dizi şiddet iddiasıyla 5 kez yayın durdurma cezası aldı. Kim ne derse desin Kızılcık Şerbeti Türkiye’de bir gerçek. .. Yıllar önce Fatih Altaylı sırtına bıçak saplanmış bir kadındı….”

MUSTAFA SANDALET

“İtiraz hakları ellerinden alınan işçi ve oyunculara bile! Kızılcık Şerbeti dizisine uygulanan aşırı cezayı ve sansürü kınıyorum! Ah Ali Sunal konuştunuz bir dizi daha sansürlendi. Susmayın oyuncularımız. sen sus sanat susmaz tüm ekibe geçmiş olsun.”

kahta-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu