Haber

Hırvatistan’daki 9 uluslararası havalimanında Schengen uyarınca sınır kontrolleri kaldırıldı

Avrupa Birliği (AB) ülkesi Hırvatistan, Schengen bölgesi kurallarına uygun olarak ülkedeki 9 uluslararası havalimanında sınır denetimlerinin kaldırıldığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 1 Ocak prestijiyle Schengen bölgesine dahil olan Hırvatistan’ın kara, demir ve deniz taşımacılığından sonra hava taşımacılığının da Schengen kurallarına uygun olarak yapıldığı bildirildi. .

9 uluslararası havalimanındaki sınır kontrollerinin kaldırıldığına dikkat çekilerek, Dubrovnik, Split, Zadar, Pula, Rijeka, Osijek, Malo Losinje ve Brac uluslararası havalimanları da dahil olmak üzere başkent Zagreb’de uygulamaya başlandığı belirtildi.

Açıklamada, hava ulaşımının Schengen bölgesine uygun hale getirilmesinin büyük önem taşıdığı vurgulanırken, Hırvatistan’a hava yoluyla gelen yolcuların yüzde 70’inin Schengen bölgesinden olduğu paylaşıldı.

Açıklamada, havalimanlarında sınır kontrollerinin kaldırılmasıyla yolcuların daha hızlı seyahat edebileceği belirtilirken, sınır polisinin sorumluluklarının azaldığı bildirildi.

Açıklamada, Hırvatistan’ın bu başvuru ile Schengen’e giriş sürecini tamamladığı kaydedildi.

2013 yılında AB üyesi olan Hırvatistan, 1 Ocak’ta Schengen bölgesinin 27. üyesi oldu ve resmi para birimini kunadan euroya çevirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu