Ekonomi

1915 Çanakkale Köprüsü BM Avrupa Ekonomik Komisyonu birincilik ödülü

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yap-işlet-devret modeliyle ihale edilen, yapım işleri ve işletmesi Limak ortak girişimi tarafından yürütülen 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi ve DL E&C ile Güney Koreli SK Ecoplant’ın ortak girişimi olan Yapı Merkezi, Birleşmiş Milletler tarafından kuruldu. Nations (BM) Avrupa Ekonomik Komisyonu (UNECE) tarafından düzenlenen “Kamu-Özel Sektör İşbirliği (PPP) ve Altyapı Ödülleri” töreninde birinciliğe layık görüldü.

Avrupa’daki ekonomik bütünleşmeye ve üye ülkeler arasındaki iş birliğine katkı sağlamak amacıyla 1947 yılında kurulan UNECE, Çok AŞ’den yapılan açıklamaya göre 7. PPP Forumu’nu 3-5 Mayıs tarihlerinde Yunanistan’ın başkenti Atina’da gerçekleştirdi.

1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu, yarışmaya katılan 70 uluslararası projeden 48’inin değerlendirildiği yarışmada 5 finalistten biri oldu.

Forum delegelerinin oylarıyla belirlendiği yarışmada birinciliğe layık görülen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ödülünü UNECE Kamu-Özel İşbirliği Dairesi Başkanı Tony Bonnici ve UNECE PPPs Çalışma Grubu Başkanı George Katapodis verdi. Önder, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Karayolu Maliyeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı. Murat Sarıkaya’ya verildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sarıkaya, projenin bugüne kadar 20’den fazla ödül kazandığını ancak bunun ayrı bir öneme sahip olduğunu belirtti.

Sarıkaya, “Bu yıl ‘döngüsel ekonomi’ temasıyla düzenlenen yarışmaya başvurduğumuz Gelibolu Kadın Kooperatifi’ne destek projemiz, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu’nun hayata geçirdiği 321 çevresel ve sosyal projeden sadece biri. Bu projelerle Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin önemli bir bölümünü destekliyoruz, paydaşlarımız, bölgemiz ve ülkemiz için değer yaratmaya devam ediyoruz.” ifadesini kullandı.

1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu, çevre çalışmalarından dolayı The Green Organization tarafından dünya çapında en uygun çevre uygulamalarını teşvik etmeyi ve teşvik etmeyi amaçlayan Green World Awards altın seviye Ödülü’ne 2020 yılında layık görülmüştür. Proje bugüne kadar 12 mali ödül, 2 çevresel ve sosyal ödül, 4 istihdam ödülü ve 3 mühendislik ödülü kazandı.

kocasinan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu